22 listopada miała miejsce Uroczysta konferencja z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Subregionu Siedleckiego 2024 z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, członkowie zespołów interdyscyplinarnych i komisji rozwiązywania problemów alkoholowych z terenu dwóch powiatów siedleckiego i łosickiego, a także przedstawiciele organizacji działających w obszarze polityki społecznej. Celem przedsięwzięcia, które było organizowane po raz szósty jest budowanie wspólnoty wśród osób działających w obszarze pomocy społecznej, co przyczyni się do lepszego wsparcia i motywacji w ich codziennej pracy, a także stworzenia przestrzeni do nawiązywania kontaktów pomiędzy instytucjami i organizacjami, co może sprzyjać współpracy i wymianie informacji i zasobów. Konferencja odbyła się w Hotelu Aleksandria w Siedlcach, a poprzedzona była szkoleniem dla pracowników, które odbyło się 21 listopada. Konferencję uświetnił koncert zespołu Ambitus. Wydarzenie ma promować rolę pracowników polityki społecznej, jaką odgrywają w społeczeństwie.
 
Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej była organizatorem tegorocznej edycji Uroczystej Konferencji z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Subregionu Siedleckiego. Partnerami wydarzenia byli: Gmina Zbuczyn, Gmina Wodynie, Gmina Wiśniew oraz Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku.
 
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 
Zdjęcia: Andrzej Ilczuk
 

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 863), wprowadzającej m.in. możliwość skorzystania od 1 listopada 2024 r. z tzw. „wakacji ZUS”, tj. zwolnienia z opłacania za siebie składek ZUS przez przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, MRiRW przekazało stanowisko w sprawie, czy ww. zmiana przepisów stoi w sprzeczność z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach podziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 664 z późn. zm.) (rozporządzenie wykonawcze 19.2).

Zgodnie z opinią wyrażoną przez MRiRW: „Wprowadzenie w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 497 z późn. zm.) tzw. „wakacji ZUS”, tj. zwolnienia z opłacania za siebie składek ZUS przez przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, opierało się na założeniu, że osoby korzystające z „wakacji składkowych” nadal pozostaną uczestnikami systemu ubezpieczeń społecznych. Ponadto zwolnienie z obowiązku składkowego nie będzie wymagało formalnego zawieszenia własnej działalności. Wprowadzone w/w ulgi nie stoi w sprzeczności z wymaganiami dla beneficjentów poddziałania 19.2 PROW 2014-2020 określonymi w § 27 rozporządzenia wykonawczego 19.2, a w szczególności w zakresie podlegania ubezpieczeniom, o których mowa w ust. 1a pkt 1 lit. a. Jednocześnie MRiRW zwraca uwagę, że jeśli beneficjent poddziałania 19.2 PROW 2014-2020 skorzysta z „wakacji ZUS” nie powoduje to przerwania biegu terminu realizacji zobowiązań określonego w § 27 ust. 1aa ww. rozporządzenia wykonawczego 19.2.

W ramach działania Seniorzy żądni wiedzy w październiku odbyło się 6 spotkań - warsztatów kulinarnych nawiązujących do tradycji, które połączone były z prelekcją dotyczącą zasad savoir-vivre. Spotkania przeprowadziła Pani Beata Izdebska – miłośniczka dobrej kuchni w życiu i biznesie, technolog żywienia i szkoleniowiec branży gastronomicznej oraz właścicielka „Szkoły Dobrych Manier”. W czasie warsztatów uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego kulinarnych tradycji, zasad savoir-vivre, a w części praktycznej warsztatów także przygotować dwie potrawy. Spotkania odbyły się w Strzale (gmina Siedlce), Wodyniach (gmina Wodynie), Kotuniu (gmina Kotuń), Czachach (gmina Domanice), Dąbrówce Ług (gmina Skórzec) oraz Borkach Wyrkach (gmina Zbuczyn). W warsztatach wzięło udział ponad 70 osób.

Warsztaty zorganizowane w ramach zadania publicznego „Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 4”, realizowanego przez LGD Ziemi Siedleckiej, które jest sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

23 września 2024 r. w Stodole w Dworze Mościbrody odbyła się konferencja pn. „Promocja Turystyki tudzież Kultury Ziemi Siedleckiej”, gdzie uczestnicy konferencji dowiedzieli się o ofercie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej z zakresu aktywnej turystyki, ale przede wszystkim porozmawiano jak ważny jest rozwój turystyki i jak duże ma ona znaczenie dla mieszkańców, bo przecież „jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie w przejechanych kilometrach”
Konferencję otworzył pan Hubert Pasiak, Wójt Gminy Zbuczyn, Prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej oraz Pani Małgorzata Borkowska, właścicielka Dworu Mościbrody, Członek Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Po części teoretycznej, w pięknej aurze przyrody, uczestnicy konferencji mieli okazję do przejścia questu „Dworskie Wątki w Mościbrodach” oraz „Ostrówek – Kronika Rodzinna”.
Wszystkim uczestnikom konferencji dziękujemy za obecność, świetną atmosferę i gratulujemy wszystkim „Mistrzom Questingu”. 

W poniedziałek (23 września 2024 roku) Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej będzie nieczynne, w związku z organizacją konferencji "Promocja Turystyki Tudzież Kultury Ziemi Siedleckiej" w Dworze Mościbrody (Mościbrody 52). Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej serdecznie zaprasza na konferencję pt. "Promocja Turystyki tudzież Kultury Ziemi Siedleckiej"
Konferencja odbędzie się w Stodole w Dworze Mościbrody (Mościbrody 52, 08-112 Wiśniew), w dniu 23 września 2024 r. w godzinach 10.00 - 15.30.
Program konferencji:
- 10:00 Rejestracja uczestników
- 10:30 Rozpoczęcie konferencji
- 10:45 Prelekcja pt. “Promocja Turystyki tudzież Kultury Ziemi Siedleckiej”
- 12:00 Obiad
- 12:45 Aktywna turystyka w praktyce (questing)
- 15:00 Zakończenie konferencji

Prosimy o potwierdzenie udziału do 20.09.2024 r., do godz. 14.00, kontakt telefoniczny (726 707 702) lub e-mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Program konferencji znajduje się TUTAJ

Konferencja odbędzie się pod patronatem honorowym "Questing - wyprawa po skarb", oraz pod patronatem medialnym "Życia Siedleckiego".
Konferencja organizowana jest w ramach projektu współpracy, który jest współfinansowany ze środków EFRROW w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020.
 
Konferencja "Promocja Turystyki tudzież Kultury Ziemi Siedleckiej"

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej zaprasza na jednodniową wizytę studyjną na Szlaku Ziemi Łukowskiej. Wizyta odbędzie się 27 września 2024 roku. Wszystkich zainteresowanych wizytą studyjną prosimy o wypełnienie karty zgłoszeń. Decyduje kolejność zgłoszeń. Karty należy składać osobiście w biurze LGD Ziemi Siedleckiej (ul. Siedlecka 13, 08- 112 Wiśnie) lub mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wizyta studyjna po Szlaku Ziemi Łukowskiej realizowana jest w ramach projektu współpracy pn. „Promocja Turystyki tudzież Kultury” współfinansowany jest ze środków EFRROW w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020
Poniżej karta zgłoszeń oraz program wizyty studyjnej na Szlaku Ziemi Łukowskiej:
KARTA ZGŁOSZENIOWA
PROGRAM WYJAZDU

31 sierpnia 2024 roku Wodynie odwiedzili miłośnicy sportu i zdrowego trybu życia, którzy zdecydowali się wystartować w III edycji wyścigu kolarskiego wokół powiatu siedleckiego TWARDA SKÓRA. Gospodarzem tegorocznej edycji była gmina Wodynie. Start i meta wyścigu znajdowały się w Wodyniach, w Parku Podworskim przy ulicy Newelskiego 1. Liczba osób, które wystartowały w tym wyścigu przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. 191 osób wyruszyło, aby przebyć MAŁĄ TWARDĄ SKÓRĘ oraz 124 osoby wyruszyły trasą TWARDEJ SKÓRY. Dla przypomnienia Mała Twarda Skóra liczyła 110 km, natomiast Twarda Skóra 213 km. Organizatorami były trzy organizacje pozarządowe: Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Grupa Biegaczy Skórzec Biega. Wydarzenie współorganizowane było z samorządami: Gminą Domanice, Gminą Kotuń, Gminą Korczew, Miastem i Gminą Mordy, Gminą Mokobody, Gminą Paprotnia, Gminą Przesmyki, Gminą Skórzec, Gminą Siedlce, Gminą Suchożebry, Gminą Wiśniew, Gminą Wodynie oraz Gminą Zbuczyn.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Siedleckiego oraz Prezesa Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Wydarzenie uatrakcyjniały stoiska zorganizowane przez: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Komendę Miejską Policji w Siedlcach, 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. Gen. Tadeusza Kościuszki Dywizjon Przeciwlotniczy, KGW w Czachach, KGW w Kołodziążu, KGW w Żebraczce.
Sponsorami wydarzenia byli: Bet-Trans Lewczuk, TYM-BUD Grzegorz Tymoszuk, P.H. Benotti Benedykt Kluczek - Hurtownia zabawek, Art-Kom Serwis, Dwór Mościbrody, Zakład Mięsny "Mościbrody" Sp. z o.o., Piekarnia Baldwin Sp. z o.o., Zakład Drobiarski w Stasinie sp. z o.o., Galeria pieczywa Broszków, Triverna sp. z o.o., Kozak Druk, 3Bieg, Tirmet sp. z o.o., KOMNET-MEDIA Studio Reklamy Wizualnej, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych „MIKST” Sp. z o.o., Spin Factory – Producent medali, statuetek, pinsów, breloków i klamer, Klima Projekt Łukasz Mazurek, IGLOTEX Dystrybucja Polska Sp. z o.o. Oddział Warszawa, Przedsiębiorstwo Budowlane INVEST HOUSE Karol Lewczuk, Firma mToilet Sp. z o.o., P.U.H PLUS Renata Bogdalska-Gałach, Firma Handlowo-Usługowo WHITE STUDIO Paweł Przewoźny, Firma Znajomy Optyk Siedlce.
Obsługa medyczna wyścigu: ALF MED
Obsługa techniczna wyścigu: AleCzas.pl
Osoby, instytucje i organizacje zaangażowane w organizację punktów z wodą, zabezpieczenia tras, przygotowania terenu, trasy, prowadzenie wydarzenia: Katarzyna Filim, Janusz Eleryk, dyrektor GOK w Wodyniach, Grzegorz Góral, GOK w Mokobodach, GOK w Wiśniewie, KGW w Żeliszewie Podkościelnym, OSP w Rakowcu, OSP w Błogoszczy, OSP w Czachach, OSP w Kłódziu, OSP w Mordach, OSP w Nowej Dąbrówce, OSP w Oleśnicy, OSP w Wodyniach, Spółdzielnia Socjalna Serwis Komunalny z siedzibą w Wodyniach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Oleśnicy.
III edycja wyścigu kolarskiego wokół powiatu siedleckiego Twarda Skóra współfinansowana była w ramach zadania „Aktywna turystyka na terenie Powiatu Siedleckiego 2024", które jest dofinansowane ze środków Powiatu Siedleckiego.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

30 sierpnia br. naszą LGD odwiedzili przedstawiciele samorządów lokalnych z Ukrainy (gromad), w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Naszą LGD reprezentował Prezes Zarządu Pan Hubert Pasiak oraz Wójt Gminy Wiśniew Pani Barbara Rybaczewska, a także pracowniczki biura. Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się na Mazowszu z polskim modelem samorządu terytorialnego i funkcjonowaniem organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w tym zajmujących się rozwojem regionalnym i współpracą międzysektorową. 

Podczas godzinnego spotkania rozmawiano o historii powstania LGD, jej funkcjonowaniu oraz realizowanych projektach i przedsięwzięciach. Poruszone zostały także kwestie zaangażowania Lokalnej Grupy Działania w promocję regionu między innymi poprzez aktywną turystykę, współpracy międzysektorowej w rolnictwie i wspieraniu lokalnych organizacji i stowarzyszeń jak koła gospodyń wiejskich czy też organizacji przedsięwzięć sieciujących, aktywizujących i integrujących społeczność lokalną. Z uwagi na dużą liczbę uczestników wizyty spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Wiśniewie.

Od 1 czerwca br. Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej realizuje zadanie publiczne pn. „ Kulturalne Atrakcje Ziemi Siedleckiej”. Partnerami zadania są: GOK w Wiśniewie, GOK w Zbuczynie, KGW Domanice i Okolice, KGW w Żaboklikach, KGW w Tarczach „KGT” oraz Gmina Wiśniew. Głównym celem projektu jest angażowanie nowych grup odbiorców do uczestnictwa w kulturze obejmującej różnorodną tematykę i formę twórczego przekazu oraz zwiększeniu potencjału kulturotwórczego mieszkańców danego obszaru. Ważnym aspektem jest promowanie i rozwijanie dziedzictwa kulturowego regionu Siedleckiego.

W ramach realizacji zadania, zorganizowano już pięć kin plenerowych. Kina plenerowe organizowane były w Żaboklikach (Gmina Siedlce), Tarczach (Gmina Zbuczyn), Skórcu (Gmina Skórzec), Radomyśli (Gmina Wiśniew) oraz Mordach (Miasto i Gmina Mordy). Odbyły się także trzy pikniki muzyczne w Suchożebrach (Gmina Suchożebry), Domanicach (Gmina Domanice) oraz Kotuniu (Gmina Kotuń).

Wszystkie zorganizowane wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Ziemi Siedleckiej. Oto krótka fotorelacja z niektórych zorganizowanych dotychczas wydarzeń:

Konkurs jest dla osób, które zrealizowały operację w ramach działania LEADER dla podziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i są przedsiębiorcami, przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowej bądź parafii.

Projekty można zgłaszać w trzech kategoriach:
- Kategoria I - Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich
- Kategoria II - Przestrzeń publiczna w Leaderze
- Kategoria III - Kreatywne NGO

Poszukujemy oryginalnych, nietuzinkowych projektów i inicjatyw, które miały pozytywny wpływ na społeczeństwo, tworzenie lokalnych partnerstw, zastosowały rozwiązania proekologiczne oraz przyczyniły się do promocji regionu. Na najciekawsze projekty czekają nagrody.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września bieżącego roku.

Zadanie będzie zrealizowane w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020, projekt „Działalność KSOW PROW 2014-2020 – 2024 rok”.

Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu.

Karta zgłoszeniowa do pobrania TUTAJ
Regulamin konkursu do pobrania TUTAJ

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej wraz ze Stowarzyszeniem Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Grupą Biegaczy Skórzec Biega, organizuje III edycję wyścigu kolarskiego wokół powiatu siedleckiego „TWARDA SKÓRA”. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku, a gospodarzem tegorocznej edycji jest gmina Wodynie. Start i meta wyścigu znajdować się będzie w Wodyniach, w Parku Podworskim przy ulicy Newelskiego 1. To jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń sportowych w regionie. Zawody te przyciągają zarówno amatorów, jak i profesjonalnych kolarzy, którzy rywalizują na malowniczych trasach prowadzących przez urokliwe zakątki powiatu siedleckiego. Trasa wyścigu obejmuje zarówno płaskie odcinki, jak i wymagające podjazdy, co czyni ją prawdziwym wyzwaniem dla uczestników. Organizatorzy dbają o to, aby każdy etap był odpowiednio zabezpieczony, a kibice mieli możliwość dopingowania swoich ulubionych zawodników w strategicznych punktach trasy. W tej edycji zaplanowano dwie trasy: „Twardą Skórę”, liczącą 213 km oraz „Małą Twardą Skórę”, liczącą 110 km. Przewidywana liczba odbiorców wydarzenia to nawet 500 osób (uczestnicy plus obserwatorzy). Zaangażowanie lokalnych władz oraz sponsorów sprawia, że wyścig kolarski wokół powiatu siedleckiego Twarda Skóra zyskuje coraz większą popularność i prestiż. Uczestnicy mogą liczyć na profesjonalną organizację, atrakcyjne nagrody oraz niezapomniane wrażenia. Wydarzenie to jest również doskonałą okazją do promocji regionu i jego walorów turystycznych. Nie ma wątpliwości, że wyścig „TWARDA SKÓRA” na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez sportowych w powiecie siedleckim, przyciągając coraz większą liczbę uczestników i kibiców z różnych zakątków kraju.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i przedstawicieli instytucji pogranicza polsko-białoruskiego i polsko-ukraińskiego do udziału w konsultacjach nt. przyszłego programu współpracy transgranicznej na tym obszarze. Konsultacje te prowadzone są obecnie wśród instytucji oraz osób fizycznych. Ich celem jest wypracowanie jak najbardziej obiektywnego i realistycznego spojrzenia na kolejną perspektywę programową.

 W związku z tym opublikowane są dwie ankiety:

 Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027:

Zachęcamy również do udostępnienia ankiet, aby jak najwięcej osób mogło wypowiedzieć się i wpłynąć na przyszłość Programu po roku 2027.

Ankiety można wypełniać do końca sierpnia 2024 roku.

Konkursu czas start!️

Masz szansę wygrać jeden z 10 voucherów na start w wyścigu kolarskim "Twarda Skóra" wokół powiatu Siedleckiego! Wystarczy napisać w komentarzu pod tym postem hasło promujące nasz wyścig. Uczestnikiem może być osoba pełnoletnia, posiadająca publiczny profil na Facebooku i zgłosi w terminie do 5 sierpnia 2024 r. do g. 23:59 tylko jedno hasło. Regulamin konkursu dostępny u organizatora - sprawdź go TUTAJKomisja konkursowa wyłoni 10 zwycięzców, których hasła zdobędą największą liczbę polubień! Powodzenia! 

#Konkurs #WyścigKolarski #TwardaSkóra #Siedlce #lokalnagrupadziałaniaZS

Konkurs. Wyścig Kolarski Wokół Powiatu Siedleckiego. Wodynie, 31 sierpnia 2024. Do zgarnięcia 10 voucherów na darmowy start w wyścigu.

Dnia 8 lipca 2024 roku otwarty został Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2024

 Zgodnie z załączonym regulaminem konkursu, w tym roku przyjmowane są zgłoszenia w dwóch kategoriach:

- Certyfikat MROT

- Super Certyfikat MROT.

 Wnioski można zgłaszać do 9 września br., ale warto wypełniać je już teraz, gdyż niektóre dane mogą wymagać przygotowania.

Zgłoszenie produktu do Konkursu odbywa się za pośrednictwem aplikacji konkursowej, znajdującej się TUTAJ

Instrukcja dla podmiotów zgłaszających produkty turystyczne TUTAJ

Regulamin konkursu TUTAJ

Od 1 sierpnia do 30 listopada 2024 roku, Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej będzie realizowała zadanie publiczne pt. „Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 4”. Zadanie skierowane do seniorów powyżej 55. roku życia z 9 gmin wiejskich i 1miejsko-wiejskiej z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej (gm. Domanice, Kotuń, Mokobody, Siedlce, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie, Zbuczyn, Mordy). Działania w ramach zadania są skoncentrowane na zwiększeniu samodzielności oraz aktywności seniorów, przeciwdziałaniu marginalizacji społecznej, a także wspieraniu i umożliwianiu aktywnego starzenia się. Projekt ma na celu prowadzenie seniorów ku samodzielnemu i satysfakcjonującemu życiu, tworząc dla nich sprzyjające warunki do utrzymania aktywności społecznej oraz zdrowego stylu życia. 
Realizacja zadania wynika z ogromnej potrzeby dalszego interesowania się osobami 55+, podjęcia kolejnych działań z zakresu aktywności społecznej, edukacji kulturalnej wśród Seniorów. W ramach zadania zrealizowanych zostanie: 65 zajęć z nowych technologii/nowych mediów cyfrowych, 10 spotkań z cyklu "Seniorzy żądni wiedzy" - po jednym wykładzie na terenie każdej z 10 gmin, 40 warsztatów - zajęć teatralnych, III Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej, 2 spektakle. 
Zadanie "Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej" LGD Ziemi Siedleckiej będzie realizowane w partnerstwie z następującymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiśniewie, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zbuczynie, Kołem Gospodyń Wiejskich Domanice i Okolice, Gminnym Ośrodkiem Pomocy w Wodyniach, Klubem "Senior+" w Seroczynie, Dziennym Domem "Senior+" w Zbuczynie.

Zadanie publiczne „Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 4” jest sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej wspólnie z Partnerami: GOK w Wiśniewie, GOK w Zbuczynie, KGW Domanice i Okolice, KGW w Żaboklikach, KGW w Tarczach „KGT”, Gminą Wiśniew realizuje zadanie publiczne pt. „Kulturalne Atrakcje Ziemi Siedleckiej”. W ramach zadania zaplanowano organizację 10 wydarzeń kulturalnych (5 kin plenerowych oraz 5 pikników muzycznych) na Obszarze działania LGD Ziemi Siedleckiej, tj. Gmin: Domanice, Kotuń, Mokobody, Suchożebry, Siedlce, Skórzec, Wiśniew, Wodynie, Zbuczyn oraz Miasta i Gmina Mordy. „Kulturalne Atrakcje Ziemi Siedleckiej” to inicjatywa, której celem jest promowanie i rozwijanie dziedzictwa kulturowego regionu Siedleckiego. Projekt ten, ma na celu nie tylko zwiększenie zainteresowania turystów, ale również wzbogacenie życia kulturalnego lokalnych mieszkańców. Działania będą skoncentrowane na zachęceniu mieszkańców z obszaru działania LGD Ziemi Siedleckiej do uczestnictwa w kulturze obejmującej różnorodną tematykę i formę przekazu.

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

28 czerwca w Suchożebrach odbyło się Walne Zebranie Członków Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Zebranie prowadził Krzysztof Kryszczuk i zaproponował, aby spotkanie rozpocząć minutą ciszy, ku pamięci Zmarłego Marcina Bobryka, wieloletniego Przewodniczącego Rady LGD ZS. Podczas spotkania jednomyślnie zatwierdzone zostały sprawozdania merytoryczne i finansowe za 2023 rok. Ważnym punktem obrad były także wybory uzupełniające do Zarządu i Rady LGD Ziemi Siedleckiej. Hubert Pasiak został powołany na Prezesa Zarządu LGD Ziemi Siedleckiej. Przypomnijmy, że był on prezesem LGD od powstania organizacji w 2013 r. do września 2021 r., kiedy został wójtem Gminy Zbuczyn. Do Zarządu zostali powołani także: Dorota Dmowska-Paczuska na stanowisko Sekretarz Zarządu, Daniel Celiński na stanowisko Skarbnika Zarządu oraz Łukasz A. Wawryniuk na Członka Zarządu. Decyzją zebranych Grzegorz Kośny został członkiem Rady LGD. Obrady zakończono podziękowaniami dla trzech członków, którzy złożyli rezygnacje z pełnionych funkcji, tj. Krzysztofa Kryszczuka, Iwony Księżopolskiej oraz Grzegorza Górala. Dziękujemy dotychczasowym członkom Zarządu za zaangażowanie i dobrą pracę na rzecz stowarzyszenia i Ziemi Siedleckiej, zaś nowym członkom Zarządu życzymy wielu owoców tej trudnej, społecznej działalności.
 

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentana dokonanie zmiany w umowie.

Protokół z głosowania obiegowego Rady Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej - czerwiec 2024 r.

Protokół z głosowania obiegowego Rady Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej - czerwiec 2024 r. - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami

 

Opublikowano 28.06.2024 r.

17 czerwca 2024 r. ogłoszono aktualizację rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. 2024 poz. 884). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 18 czerwca 2024 r.
W ramach poddziałania 19.2 wydłużono termin składania wniosku o płatność końcową nie później niż w dniu 30 września 2024 r. Jednocześnie zrezygnowano z wymogu realizacji całej operacji w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy.

Treść rozporządzenia – plik .pdf do pobrania (189 kB) – POBIERZ

 Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Wierzba i wiklina. Tradycja przeplatana współczesnością".
 
Pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców Mazowsza do spacerów śródpolnych po naszym regionie, odwiedzania wikliniarzy, festynów wikliniarskich i plecionkarskich oraz do uwieczniania wycieczek w formie fotograficznej. Na zwycięzców czekają nagrody i wystawa pokonkursowa!!!
 
Więcej informacji w regulaminie konkursu na http://www.ziarno.grzybow.pl/436-uwaga-konkurs-fotograficzny
 
 Konkurs fotograficzny dla mieszkańców Mazowsza!  Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Wierzba i wiklina. Tradycja przeplatana współczesnością".  Pragniemy zachęcić wszystkich mieszkańców Mazowsza do spacerów śródpolnych po naszym regionie, odwiedzania wikliniarzy, festynów wikliniarskich i plecionkarskich oraz do uwieczniania wycieczek w formie fotograficznej. Na zwycięzców czekają nagrody i wystawa  pokonkursowa!!!  Więcej informacji w regulaminie konkursu na  http://www.ziarno.grzybow.pl/436-uwaga-konkurs-fotograficzny

We wtorek (18.06) biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej będzie czynne do godziny 13.30, w związku z organizacją Walnego Zebrania Członków w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" (Chlewiska 22). Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na projekt Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2024.
 
Projekt pn. „Lokalne Atrakcje Kulinarne Ziemi Siedleckiej”, pod numerem 407, zakłada promocję żywności wysokiej jakości, produktów ekologicznych, tradycyjnych, regionalnych, poprzez organizację warsztatów kulinarnych, połączonych z promocją zdrowego stylu odżywiania. W ramach projektu planowana jest organizacja warsztatów, seminarium, wizyty studyjnej.
 
Więcej o naszym projekcie TUTAJ
 
Link do głosowania TUTAJ
 
Głosowanie trwa do 23 czerwca 2024 roku.
Z góry dziękujemy za każdy oddany głos!
 
407. LOKALNE ATRAKCJE KULINARNE ZIEMI SIEDLECKIEJ Celem niniejszego projektu jest promocja żywności wysokiej jakości, produktów ekologicznych, tradycyjnych, regionalnych poprzez organizację warsztatów kulinarnych, połączonych z promocją zdrowego stylu odżywiania. KATEGORIA: PODREGIONALNA PODREGION: SIEDLECKI OBSZAR TEMATYCZNY: EDUKACJA PUBLICZNA KOSZT: 99 500 ZŁ ZŁ
 
 
Opublikowano 06.06.2024 r.
 

Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej w związku z potrzebą aktualizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, rozpoczyna proces konsultacji społecznych mających na celu dokonanie zmian w wyżej przywołanym dokumencie. Zmiana treści LSR jest związana z wprowadzeniem zmian w kontekście dostosowania zapisów LSR dot. FEM 2021-2027 (stront 24, 27, 28, 56). Zgodnie z „Procedurą aktualizacji LSR” możliwość składania uwag, wniosków i propozycji zmian w zapisach LSR mają wszyscy mieszkańcy naszego obszaru. Wobec powyższego zwracamy się do Państwa z prośbą o zgłaszanie swoich uwag na Formularzu do zgłaszania uwag w terminie do dnia 10 czerwca 2024 r. do godziny 12.00 na e-maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Propozycja zmian Lokalnej Strategii Rozwoju znajdą Państwo poniżej: Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027 – propozycja zmian: CZĘŚĆ 1 | CZĘŚĆ 2


Opublikowano 31.05.2024 r.

Ruszyły zapisy na III edycję wyścigu kolarskiego Twarda Skóra! W tym roku wyścig odbędzie się 31 sierpnia, a gospodarzem tegorocznej edycji jesg Gmina Wodynie.

Zapraszamy do zapisów TUTAJ

Wyścig kolarski wokół powiatu siedleckiego Twarda Skóra. 31 sierpnia, Wodynie. Park Podworski, ul. Newelskiego 1. Zapisz się teraz! Trzeci wyścig kolarski wokół powiatu siedleckiego.


W ramach międzynarodowego projektu współpracy pt. "Innowacyjność Społeczności Wiejskich", na terenie Gminy Domanice, Gminy Kotuń, Gminy Mokobody, Miasta i Gminy Mordy, Gminy Siedlce, Gminy Skórzec, Gminy Suchożebry, Gminy Wiśniew, Gminy Wodynie, Gminy Zbuczyn, oraz Domu Pracy Twórczej "Reymontówka", swoje życie rozpoczęły zewnętrzne biblioteczki.

Zasada jest prosta: „weź-przeczytaj-przynieś swoją”

 

Zdjęcie przedstawiające biblioteczkę zewnętrzną.

 

Zdjęcie przedstawiające zewnętrzną biblioteczkę.

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentki na dokonanie zmiany w umowie.

Protokół z głosowania obiego Rady LGD ZS - maj 2024

Protokół z obiegowego głosowania Rady LGD ZS - maj 2024 - wersja dla osób ze szczególnymi potrzebami

 

Opublikowano 16.05.2024 r.

Zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym "Bitwa Regionów". Do konkursu można się zgłosić do 15 maja 2024 roku. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej konkursu https://bitwaregionow.pl/

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich.

Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających osoby z terenów wiejskich, których celem statutowym działania jest m.in. promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych, działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej, upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych.

 

Źródło: https://bitwaregionow.pl/

Zgodnie z Wytyczną szczegółową w zakresie przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) pomoc przyznaje się wnioskodawcy, jeżeli co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia Wniosku o przyznanie pomocy (WOPP):
- posiada miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną;
- posiada siedzibę lub oddział, który znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.

Pomoc na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej jest przyznawana,
jeżeli:
- wnioskodawca jest osobą fizyczną;
- wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców;
- wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PROW 2014-2020 na operację w ramach podziałania 6.2 lub 6.4 lub 4.2 lub 19.2 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej;
- wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PS WPR na operacje w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, tworzenia gospodarstw agroturystycznych, tworzenia zagród edukacyjnych, tworzenia gospodarstw opiekuńczych, tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, rozwoju działalności gospodarczej, rozwoju gospodarstw agroturystycznych, rozwoju zagród edukacyjnych, rozwoju gospodarstw opiekuńczych lub rozwoju krótkich łańcuchów dostaw.

Pomoc na operacje w zakresie rozwoju działalności gospodarczej jest przyznawana, jeżeli:
- w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wnioskodawca wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się Prawo przedsiębiorców, oraz nadal wykonuje tę działalność;
- wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie w ramach PS WPR;
- upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach PS WPR;
- upłynęło co najmniej 2 lata od dnia wypłaty wnioskodawcy płatności ostatecznej na podejmowanie lub prowadzenie lub rozwój działalności gospodarczej w ramach podziałania 4.2, 6.2, 6.4 lub 19.2 objętych PROW 2014-2020.

Pomoc na operacje w zakresie tworzenia gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych jest przyznawana, jeżeli:
- wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego[1];
- wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na działalność tego samego rodzaju w zakresie: tworzenia gospodarstw agroturystycznych, tworzenia zagród edukacyjnych, tworzenia gospodarstw opiekuńczych, rozwoju gospodarstw agroturystycznych, rozwoju zagród edukacyjnych, rozwoju gospodarstw opiekuńczych w ramach PS WPR.

Pomoc na operacje w zakresie rozwoju gospodarstw agroturystycznych jest przyznawana, jeżeli:
- wnioskodawca jest rolnikiem albo małżonkiem rolnika albo domownikiem z małego gospodarstwa rolnego;
- wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc odpowiednio na rozwój gospodarstwa agroturystycznego, zagrody edukacyjnej, gospodarstw opiekuńczych w ramach PS WPR;
- upłynęło co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy na operacje, odpowiednio na tworzenie gospodarstw agroturystycznych, tworzenie zagrody edukacyjnej albo tworzenie gospodarstw opiekuńczych w ramach PS WPR.

W zakresie rozwoju gospodarstwa agroturystycznego pomoc przyznaje się, jeżeli wnioskodawca wykaże, że w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność, o której mowa art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, potwierdzoną wpisem do gminnej ewidencji innych obiektów hotelarskich zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o usługach hotelarskich.

Wytyczne obowiązują od dnia 29 marca 2024 r.
Link do pobrania: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytyczne-szczegolowe-w-zakresie-
przyznawania-i-wyplaty-pomocy-finansowej-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-
polityki-rolnej-na-lata-20232027-dla-interwencji-i131-leaderrozwoj-lokalny-kierowany-przez-
spolecznosc-rlks--komponent-wdrazanie-lsr

Radosnego Alleluja, Z okazji zbliżającyc się Świąt Wielkanocnych składany najserdeczniejsze życzenia zdrowych, rodzinnych świąt spędzonych w atmosferze domowego ciepła. Niech Zmartwychwstały Chrystus oświeca nam drogi codziennego życia, obdarza błogosławieństwem i pomaga życie czynić szczęśliwym. Zarząd i pracownicy Lokalnej Grupy Dzialania Ziemi Siedleckiej.

W dniach 25-28.02.2024 roku wraz z Bialskopodlaską Lokalną Grupą Działania organizowaliśmy wizytę studyjno-warsztatową na Sycylii, w ramach międzynarodowego projektu współpracy "Innowacyjność Społeczności Wiejskiej". 

Zapraszamy młode organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne do udziału w konkursie Mazowsze Lokalnie, którego ambasadorem jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej.

Więcej informacji TUTAJ

 

 

Opublikowano 01.03.2024 r.

Podaje się do wiadomości informację o posiedzeniu Rady Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej, które odbędzie się dnia 14 marca 2024 r. od godz. 15.00 w biurze LGD ZS
w Wiśniewie przy ul. Siedleckiej 13.

Proponowany porządek obrad Posiedzenia Rady LGD Ziemi Siedleckiej:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Wybór protokolanta posiedzenia.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Stwierdzenie prawomocności Rady do podejmowania decyzji.
5. Prezentacja informacji dotyczącej poszczególnych wniosków o przyznanie pomocy
złożonych w ramach naboru według kolejności ich wpływu do Biura LGD ZS.
6. Złożenie oświadczeń w celu uzupełnienia Rejestru interesów oraz oświadczeń o zachowaniu
bezstronności i poufności.
7. Wyłączenie członków Rady z dokonywania oceny operacji.
8. Ocena wniosków w zakresie i na zasadach określonych w Procedurach wyboru i oceny
operacji, w tym w szczególności:
a. Przyjęcie w formie uchwały Listy operacji wybranych do dofinansowania, gdzie
wskazano, które operacje mieszczą się w limicie dostępnych środków oraz w przypadku,
których limit był niewystarczający,
b. Przyjęcie w formie uchwały decyzji w sprawie operacji, które:
- nie podlegały ocenie pod względem zgodności z LSR, z powodu negatywnego wyniku
oceny wstępnej,
- zostały uznane za niezgodne z LSR.
9. Przyjęcie w formie uchwał decyzji w sprawie wniosków Beneficjentów.
10. Sprawy różne.
11. Zamknięcie posiedzenia.

 

Data publikacji: 01.03.2024 r.

W dniu 21 lutego 2024r. roku w formie zdalnej za pośrednictwem Zoom Meeting odbył się warsztat refleksyjny przeprowadzony przez pracowników Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. W warsztacie wzięli udział pracownicy biura, beneficjenci oraz przedstawiciele Zarządu, Rady i Członków LGD.

Zgodnie z wytycznymi MRiRW na początku każdego roku LGD jest zobowiązane do realizacji ewaluacji wewnętrznej i monitorowania realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Warsztat miał na celu bieżącą analizę procesu wdrażania i jego efektów oraz zmian w otoczeniu LSR.

Podczas warsztatu zostały omówione między innymi kwestie:

  • realizacji rzeczowej i finansowej LSR;
  • funkcjonowania LGD i Biura, w tym działania informacyjno-promocyjne, doradcze;
  • sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru LGD Ziemi Siedleckiej.

Dziękujemy wszystkim obecnym za poświęcony czas, cenne uwagi i wskazówki.

 

Opublikowano 23.02.2024 r.

Szanowni beneficjenci, uprzejmie przypominamy, że w związku z trwającym naborem, aby umowić się na spotkanie doradcze prosimy o kontakt telefoniczny z biurem LGD: 726 707 702.

 

Opublikowano 15.02.2024 r.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej zaprasza na warsztat refleksyjny,  którego celem jest bieżąca analiza procesu wdrażania, jego efektów oraz zmian w otoczeniu Lokalnej Strategii Rozwoju naszej LGD – w związku z wytyczną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Warsztat refleksyjny  przeprowadzony zostanie w dniu 21 lutego 2024 r. o godz. 12.00, w formie zdalnej
za pośrednictwem Zoom Meeting.

Do udziału w warsztacie zapraszamy Członków Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej i Stowarzyszenia, jak również mieszkańców obszaru objętego LSR, a także wnioskodawców i wszystkich zaangażowanych w proces wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju.

Prosimy o zgłaszanie uczestnictwa w warsztacie do dnia  20 lutego 2023 r. mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; lub telefonicznie: 726 707 702. Najpóźniej w dniu warsztatów, na maila, po potwierdzeniu uczestnictwa otrzymają Państwo link do wydarzenia. W przypadku korzystania z komputera/laptopa, żeby uczestniczyć w spotkaniu nie trzeba nic instalować – potrzebują Państwo wyłącznie sprawnego internetu, który pozwoli wziąć udział w wydarzeniu za pośrednictwem wtyczki w przeglądarce (telefony wymagają instalacji odpowiedniej aplikacji). Aby w pełni korzystać ze spotkania komputer powinien być wyposażony w kamerę oraz mikrofon i głośniki lub słuchawki z mikrofonem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Opublikowano 14.02.2024 r.

17 listopada 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zatwierdziło Księgę Wizualizacji.

Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2022/129 z dnia 21 grudnia 2021 r. beneficjenci interwencji finansowanych z EFRROW potwierdzają otrzymanie wsparcia z PS WPR 2023-2027 poprzez odpowiednie oznaczenie miejsca realizacji: tablice, plakaty, informacje w internecie.

Księga Wizualizacji logo PS WPR 2023-2027 jest opracowaniem zbierającym wszystkie obowiązki beneficjentów wraz z graficznymi przykładami.

Zatwierdzona Księga dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs Zostań Pomysłodawcą Questu LGD Ziemi Siedleckiej


Już tej wiosny ruszamy z propozycjami promującymi naszą Ziemię Siedlecką. 
Będą nowości, ale również odświeżymy istniejącą już ofertę.
Z tej okazji proponujemy mały konkurs – Zostań pomysłodawcą Questu LGD Ziemi Siedleckiej. 
 
Zasady są proste, a udział w konkursie może wziąć każdy.

Po pierwsze: wybieramy miejsce, atrakcje o której chcielibyśmy stworzyć Quest.
Po drugie: swoją propozycją umieszczamy pod postem konkursowym na naszym Facebooku LGD Ziemi Siedleckiej
Po trzecie: wygrywa pomysł, który ma najwięcej polubień.

Dla autora zwycięskiego pomysłu oprócz popularności, przewidziana została jeszcze nagroda. 
 
Konkurs trwa do 19.02.2024 roku.
 
 
Opublikowano 13.02.2024 r.
 

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentki na dokonanie zmiany w umowie.

Protokół z głosowania obiegowego rady LGD ZS - luty 2024

Protokół z głosowania obiegowego Rady LGD ZS luty 2024 - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami

 

Opublikowano 05.02.2024 r.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej rozpoczyna realizację Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, której wdrażanie pozwoli na liczne działania na rzecz szeroko rozumianego
rozwoju obszarów wiejskich, głównie poprzez aktywizację ludności wiejskiej, ze szczególnym podkreśleniem roli seniorów i ludzi młodych, wspieranie oddolnych inicjatyw, w tym działań
proekologicznych, zielonych innowacji oraz rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.
W Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 zakontraktowane zostały również środki na podejmowanie oraz rozwój pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych. Wsparciem będą objęte inwestycje dotyczące tworzenia gospodarstw agroturystycznych, tworzenia zagród edukacyjnych oraz rozwoju istniejących gospodarstw agroturystycznych. Wnioskodawcami będą rolnicy.

W ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 realizowane będą następujące cele:
Cel 1 Poprawa jakości życia mieszkańców na obszarze LSR, w tym aktywizacja społeczna
Przedsięwzięcie 1.1 Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury publicznej
Przedsięwzięcie 1.2 Aktywizacja i integracja społeczności lokalnych, w szczególności seniorów, ludzi młodych i osób w niekorzystnej sytuacji
Przedsięwzięcie 1.3 Zachowanie dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego polskiej wsi
Przedsięwzięcie 1.4 Rozwój inicjatyw partnerskich
Kwota przeznaczona na ww. działania na lata 2023-2027 wynosi 1 000 000 euro

Cel 2 Rozwój lokalnej przedsiębiorczości poprzez zwiększenie dostępności usług i produktów na obszarze LSR
Przedsięwzięcie 2.1 Tworzenie nowych podmiotów gospodarczych na obszarze LSR
Przedsięwzięcie 2.2 Rozwój istniejących podmiotów gospodarczych na obszarze LSR
Przedsięwzięcie 2.3 Podejmowanie pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych
Przedsięwzięcie 2.4 Rozwój pozarolniczych funkcji małych gospodarstw rolnych
Kwota przeznaczona na ww. działania na lata 2023-2027 wynosi 977 777,78 euro

Cel 3 Promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez integrację społeczności lokalnych
wokół ekologicznych inicjatyw i zielonych innowacji
Przedsięwzięcie 3.1 Wspieranie aktywizacji społecznej inspirowaną naturą
Przedsięwzięcie 3.2 Zielona innowacja
Przedsięwzięcie 3.3 Promocja obszaru LSR
Kwota przeznaczona na ww. działania na lata 2023-2027 wynosi 272 222,22 euro
Intensywność wsparcia na wdrażanie operacji jest określona w Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, która dostępna jest na stronie www.lgdsiedlce.pl, w zakładce LSR 2023-2027.

W ramach zadania "Wsparcie organizacyjne Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz tradycji" Koła Gospodyń Wiejskich realizowało bony społeczne. Oto relacja z 15 inicjatyw w fotograficznym skrócie.

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej ogłasza Nabory 2024

 

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej (LGD ZS) działająca na terenie gmin: Domanice, Kotuń, Mokobody, Mordy, Siedlce (gmina wiejska), Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie, Zbuczyn, w uzgodnieniu z Zarządem Województwa Mazowieckiego, informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Termin naboru wniosków w ramach naboru 1/2024:

15.02.2024 - 29.02.2024 (do godz. 16.00)

Miejsce składania wniosków:

Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, ul. Siedlecka 13, 08-112 Wiśniew

NABÓR 1/2024„Tworzenie i rozwijanie oferty obszaru w oparciu o bazę rekreacyjno-kulturalną”
Kwota alokacji: 189 064,62 euro / 756 258,48 zł

1) Ogłoszenie o naborze nr 1/2024 POBIERZ

2) Załącznik nr 1 do ogłoszenia nr 1/2024 POBIERZ

3) Załącznik nr 2 do ogłoszenia nr 1/2024 POBIERZ

3) Załącznik nr 3 do ogłoszenia nr 1/2024 POBIERZ

5) Formularz wniosku o przyznanie pomocy (wersja 5z) POBIERZ

6) Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy (5z) POBIERZ

7) Klauzula RODO 19.2 POBIERZ

Dokumenty aplikacyjne z pkt. 5-6 dostepne także na stronie ARiMR KLIKNIJ TUTAJ

 

Data publikacji: 18.01.2024 r.

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentki na dokonanie zmiany w umowie.

Protokół z głosowania obioegowego Rady LGD ZS - styczeń 2024

Protokół z głosowania obiegowego Rady LGD ZS styczeń 2024 - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami

„Niniejsza publikacja jest efektem współpracy pod nazwą Lokalne Atrakcje Kulinarne – projektu, który Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej realizowała w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz partnerem ze Słowacji Laboreckého občianskeho združenia Nová Alternatívar.

W ramach projektu odbyły się spotkania warsztatowe, konkurs kulinarny oraz konferencja z udziałem kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania LGD Ziemi Siedleckiej i przedsiębiorców. Była to też okazja do opowieści o osobliwościach kulinarnych i tradycjach oraz zwyczajach, które stanowią o wyjątkowości danego miejsca i są jego wyróżnikiem.

Prezentujemy receptury sprawdzonych tradycyjnych dań. Są to przepisy o różnym stopniu trudności – na potrawy tradycyjne, zarówno proste, jak i wykwintne, serwowane przy okazji świąt i spotkań rodzinnych, niejednokrotnie okraszone niezwykłą opowieścią. Wiele z nich zyskało drugie życie. Niektóre prezentowane są w nowej odsłonie, gdyż autorzy przepisów kultywują modę na slow food, wracającą do łask kuchnię witariańską i zero waste.

Drugą część broszury stanowi prezentacja firm – producentów oraz wy twórców produktów i usług najwyższej jakości. Są one wizytówką regionu objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. W kilku przypadkach są to firmy rodzinne, kultywujące tradycje swoich przodków oraz działające z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wszystkie zasługują na wyróżnienie i rekomendację”.

Fragment broszury „Z miłości do tradycji. Smaki Ziemi Siedleckiej”

Całość publikacji do pobrania TUTAJ

4 października 2023 r. Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procesu aktualizacji Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023 dla obszaru objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych zostały zaproponowane zmiany polegające na przeniesieniu środków.

Z przedsięwzięć:
- Wspieranie ochrony środowiska poprzez inicjatywy proekologiczne i chroniące lokalne zasoby przyrodnicze,
- Wspieranie działań polegających na rewitalizacji obiektów i miejsc należących do lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego,
- Aktywizacja i integracja społeczności lokalnych oraz rozwój współpracy międzysektorowej,
- Wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych,
- Tworzenie nowych podmiotów gospodarczych oraz podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie,
- Rozwijanie działalności przez istniejące podmioty gospodarcze oraz podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie,
- Tworzenie miejsc pracy dla osób z grup defaworyzowanych oraz podnoszenie ich kompetencji,
- Wspieranie działań polegających na budowie lub modernizacji i adaptacji obiektów użyteczności publicznej oraz zmianie zagospodarowywania przestrzeni publicznej,
- Upowszechnianie wiedzy o obszarze, na przedsięwzięcie:
- Tworzenie i rozwijanie oferty obszaru w oparciu o bazę rekreacyjno-kulturalną.


Po zaakceptowaniu zaproponowanych zmian LGD Ziemi Siedleckiej ogłosi nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach przedsięwzięcia Tworzenie i rozwijanie oferty obszaru w oparciu o bazę rekreacyjno-kulturalną.

Przewidywane środki w ramach w/w naboru  189 064,62 euro / 756 258,48 zł.

 

Opublikowano 21.12.2023 r.

15 grudnia 2023 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku miało miejsce podpisanie umowy ramowej na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Ziemi Siedleckiej na lata 2023-2027. W imieniu naszej LGD umowę podpisali
Pan Krzysztof Kryszczuk - Prezes Zarządu oraz Pan Karol Tchórzewski -Członek Zarządu.

Pieniądze będą przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, poprawę dostępu do małej infrastruktury, rozwijanie gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych.

Zdjęcie przedstawia uczestników podpisania dokumentów.

Czas wolny to przywilej

Pod takim hasłem przewodnim odbył się II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej, który odbył się w czwartek, 14 grudnia, w Dworze Mościbrody. Seniorzy, jak sami mówią – starość to druga młodość. Ich głównym zasobem jest czas wolny, który starają się pożytecznie zagospodarować. Głównym organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej.

Zdjęcie przedstawia uczestników konwentu słuchających prelegentki konwentu.

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (Dz. U. z 2015 r. poz. 1570,           z poźn. zm.), podmiot ubiegający się
o przyznanie pomocy jest zobowiązany podjąć we własnym imieniu działalność gospodarczą, do której stos uje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zwanej dalej „ustawą sdg” i ją wykonywać do dnia, w którym upłynie dwa lata od dnia wypłaty płatności końcowej oraz:                                                                                                               

a) dokonać zgłoszenia na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego) z tytułu wykonywania tej działalności
i podlegać tym ubezpieczeniom do dnia, w którym upłynie 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej, lub

b) utworzyć co najmniej jedno miejsce pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne, gdy jest to uzasadnione zakresem realizacji operacji, tj. zatrudnić osobę, dla której zostanie utworzone to miejsce pracy, na podstawie umowy o pracę, a także utrzymać utworzone miejsca pracy do dnia, w którym upłynie 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej.

Natomiast z przepisów o ubezpieczeniach społecznych wynika, iż osoba, która prowadzi działalność gospodarczą opłaca za siebie z tego tytułu w ZUS składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto osoba prowadząca działalność gospodarczą, na podstawie ustawy sdg i pobierająca zasiłek macierzyński, nie podlega – jako przedsiębiorca - obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorca jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi z tytułu pobierania tego zasiłku. W tym czasie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek  w wysokości zasiłku macierzyńskiego finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Natomiast Beneficjent z tytułu prowadzonej działalności obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.    

Odnosząc się z kolei do spełnienia warunków przyznawania i wypłaty pomocy w ramach poddziałania 19.2 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, mimo pobierania przez Beneficjenta zasiłku macierzyńskiego, nie jest zabronione przystąpienie przez niego na zasadzie dobrowolności do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku gdy Beneficjent rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej oraz
w tym samym czasie pobiera zasiłek macierzyński,
w celu spełnienia warunków przyznawania i wypłaty pomocy w ramach poddziałania 19.2, powinien dokonać dobrowolnego zgłoszenia do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów
o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania działalności gospodarczej lub utworzyć do dnia złożenia wniosku o płatność drugiej transzy przynajmniej jedno miejsce pracy, o ile utworzenie takiego miejsca jest uzasadnione zakresem realizacji operacji.                                                                          

W powyższej sytuacji Beneficjent wraz z wnioskiem o płatność drugiej transzy zobowiązany jest przedstawić albo dokument (-y) potwierdzające dobrowolne opłacanie składek społecznych (ZUS DRA lub Zaświadczenia o zgłoszeniu
i okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym) albo dokumenty potwierdzające utworzenie nowego miejsca pracy (ZUS ZUA, ZUS DRA, umowa o pracę).

W niedzielę, 10 grudnia, drużyna reprezentująca naszą Lokalną Grupę Działania miała okazję wykazać się kulinarnie w IV Potyczkach Karpiowych, organizowanych przez Organizację Producentów Polski Karp, w Dworze Mościbrody. W potyczkach wzięło udział 4 drużyny, które przygotowały potrawy z karpia na cztery pory roku!

Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej w związku z potrzebą aktualizacji Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014-2020, rozpoczyna proces konsultacji społecznych mających na celu dokonanie zmian w wyżej przywołanym dokumencie.

W Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023 dla obszaru objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej zostały dokonane przesunięcia zaoszczędzonych środków w ramach poszczególnych przedsięwzięć. Dokonano aktualizacji wskaźników w odniesieniu do przeprowadzonych już naborów.

Zaproponowane zmiany widnieją w załączniku nr 3 „Plan działania”.

W planie działania zostały uwzględnione następujące przesunięcia:

- przeniesienie środków z przedsięwzięcia:

I.1.1. Wspieranie ochrony środowiska poprzez inicjatywy proekologiczne i chroniące lokalne zasoby przyrodnicze (48,47 euro).

I.1.2. Wspieranie działań polegających na rewitalizacji obiektów i miejsc należących do lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego ( 1 521,45 euro) .

I.2.1. Aktywizacja i integracja społeczności lokalnych oraz rozwój współpracy międzysektorowej (320,49 euro).

I.2.2. Wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych (740,29 euro).

II.1.1. Tworzenie nowych podmiotów gospodarczych oraz podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie (49 348,60 euro).

II.1.2. Rozwijanie działalności przez istniejące podmioty gospodarcze oraz podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie (90 915,74 euro).

II.2.1. Tworzenie miejsc pracy dla osób z grup defaworyzowanych oraz podnoszenie ich kompetencji     (20 296,14 euro).

III.1.1. Wspieranie działań polegających na budowie lub modernizacji i adaptacji obiektów użyteczności publicznej oraz zmianie zagospodarowywania przestrzeni publicznej (25 259 euro).

III.2.3 Upowszechnianie wiedzy o obszarze (4 241,79 euro).

na przedsięwzięcie

III.2.1 Tworzenie i rozwijanie oferty obszaru w oparciu o bazę rekreacyjno-kulturalną (192691,97 euro).

Aktualizacja pozostałych zapisów LSR wynika z wyżej wymienionych zmian.

Zgodnie z „Procedurą aktualizacji LSR” możliwość składania uwag, wniosków i propozycji zmian w zapisach LSR mają wszyscy mieszkańcy naszego obszaru. Wobec powyższego zwracamy się do Państwa z prośbą o zgłaszanie swoich uwag na Formularzu do zgłaszania uwag w terminie do dnia 15 grudnia 2023 r. do godziny 15.00 na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Propozycję zmian Lokalnej Strategii Rozwoju oraz dokumentów LGD znajdą Państwo poniżej:

Strategia rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023 dla obszaru objętego działaniem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej - propozycja zmian: CZĘŚĆ 1 | CZĘŚĆ 2

II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej odbędzie się 14 grudnia 2023 r. w Dworze Mościbrody w Mościbrodach. Jego organizatorem jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Udział w konwencie jest bezpłatny i odbywa się w ramach zadania publicznego pn. "Aktywni Seniorzy Ziemi Siedleckiej 3", które jest sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Będzie to zjazd osób 55+ z obszaru LGD Ziemi Siedleckiej. Jego celem jest wspólne rozmawianie na temat polityki senioralnej na obszarze działania LGD Ziemi Siedleckiej. Tematem tegorocznego wydarzenia będzie "Mieć czas to przywilej". Oprócz obrad plenarnych będą 2 równolegle panele dyskusyjne, skoncentrowane wokół problematyki czasu wolnego Seniorów w naszym regionie, wolontariatu Seniorów oraz klubów seniora

Szczegóły i zapisy u koordynatora projektu - Łukasza A. Wawryniuka
(tel.: kom.:661-734-188, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 
Plakat: Tytuł: II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej, 14.12.2023 r. od godziny 10.00 do 15.00 w Dworze Mościbrody, Mościbrody 52.. SZCZEGÓŁY I ZAPISY: Łukasz A. Wawryniuk, tel.: 661-734-188 e-mail: lukasz.wawryniuk@gmail.com, BRADY PLENARNE | PANELE DYSKSYJNE | SPRAWY WAŻNE DLA SENIORA POLITYKA SENIORALNA | OBIAD | SPOTKANIA II Konwent Seniorów Ziemi Siedleckiej MIEĆ CZAS TO PRZYWILEJ! G O D Z . 1 0 . 0 0-1 5 . 0 0 D z i a ł a n i e w r a m a c h z a d a n i a p u b l i c z n e g o A k t y w n i S e n i o r z y Z i e m i S i e d l e c k i e j 3 Z a d a n i e s f i n a n s o w a n e z e ś r o d k ó w z b u d ż e t u W o j e w ó d z t w a M a z o w i e c k i e g o, patronem medialnym jest Echo Katolickie, Życie Siedleckie, podlasie24.pl.

W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju prowadzimy monitoring naszych działań.
Prosimy o wypełnianie ankiet osoby, które skorzystały z naszego doradztwa. W okresie I-XI
2023 zebraliśmy 24 ankiety. Zapraszamy do zapoznania się z ich wynikami. POBIERZ

24 listopada 2023 r. w Dworze Mościbrody odbył się Jesienny Wieczór z Kulturą Ziemi Siedleckiej.
Wieczór był pięknym podsumowaniem promocji obszaru Ziemi Siedleckiej w 10-letniej działalności Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Spotkanie było okazją do podziękowań wieloletnim partnerom, współpracownikom, przyjaciołom oraz dobrym duszom, które codziennie angażują się w realizację zadań na rzecz lokalnej społeczności na obszarze działania LGD Ziemi Siedleckiej.
Piątkową uroczystość uświetnił występ znakomitego artysty- Stanisława Soyki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za wspólne świętowanie.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W piątek (24.11) biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej będzie czynne do godziny 14.00, w związku z organizacją w Dworze Mościbrody (Mościbrody 52) Jesiennego wieczoru z kulturą Ziemi Siedleckiej. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Ziemia Siedlecka posiada duże bogactwo produktów lokalnych i tradycyjnych o czym przekonaliśmy się podczas zorganizowanego przez LGD Ziemi Siedleckiej konkursu kulinarnego pn. „Smaki Ziemi Siedleckiej”. W czasie konkursu oceniane było aż 20 potraw w trzech kategoriach – najlepsze danie główne, najlepsza zupa i najlepszy deser.

W środę (15.11.2023r) biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej będzie nieczynne w związku z organizacją w Dworze Mościbrody (Mościbrody 52) konkursu Smaki Ziemi Siedleckiej i Seminarium w ramach projektu Lokalne Atrakcje Kulinarne. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentki na dokonanie zmiany w umowie.


Protokół z głosowania obiegowego Rady LGD ZS - listopad 2023




Protokół z głosowania obioegowego Rady LGD ZS listopad 2023 - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami



W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju prowadzimy monitoring naszych działań. Prosimy o wypełnianie ankiet osoby, które skorzystały z naszego doradztwa. W okresie IX-X 2023 zebraliśmy 12 ankiet. Zapraszamy do zapoznania się z ich wynikami. POBIERZ

1. Koło Gospodyń Wiejskich w Niwiskach ,,Niwiczanki" - Zapomniane tradycje bożonarodzeniowe

2. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Sami swoi" w Rakowcu - Warsztat kulinarny ,,Smaki tradycji"

3. Koło Gospodyń Wiejskic ,,Źródło" w Krynicy - U źródła świątecznych tradycji

4. Koło Gospodyń Wiejskich Domanice i okolice - Warsztaty z rękodzieła pt. ,,Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe"

5. Koło Godpodyń Wiejskich ,,Napoleonki" w Seroczynie - ,,Napoleonki" - 1 urodziny

6. Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce - Warsztaty rękodzieła w Jasionce - powrót do tradycji

7. Koło Goospodyń Wiejskich w Tarczach ,,KGT" - Smaki i tradycje bożonarodzeniowe

8. Koło Gospodyń Wiejskich w Mordach - Międzypokoleniowe spotkania z tradycjami bożonarodzeniowymi

9. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Niezapominajka" w Oleśnicy - Andrzejkowe warsztaty kulinarne

10. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Moje Bojmie" w Bojmiu - Opowiedz mi babciu... Dziadek Mróz, Mikołaj czy Gwiazdor? Opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych połączone z wypiekaniem pierników

11. Koło Gospodyń Wiejskich ,,Przy Dworku" w Krzesku Majątku - Kuchenne rewolucje ,,Przy Dworku"

12. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowakach - Tradycyjne rękodzieło bożonarodzeniowe z kolędą na ustach

13. Koło Gospodyń Wiejskich w Strzale - Tradycje bożonarodzeniowe - warsztaty z rękodzieła

14. Koło Gospodyń Wiejskich w Wiśniewie - Warsztaty kulinarne

15. Koło Gospodyń Wiejskich w Łupinach - Warsztaty ozdób świątecznych

 

Zadanie "Wsparcie organizacyjne Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz tradycji" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjenta na dokonanie zmiany w umowie.

   
Protokół z głosowania obiegowego Rady LGD ZS - październik 2023



Protokół z głosowania obiegowego Rady LGD ZS - październik 2023 - wersja dla osób ze szczególnymi potrzebami



 

W imieniu LGD Ziemi Siedleckiej zapraszamy do udziału w konkursie na realizację bonów społecznych. Konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich z Obszaru działania LGD ZS. Szczegółowe informacje, w tym formularz wniosku poniżej.

Regulamin bony społeczne

Wniosek o realizację bonu społecznego

Sprawozdanie z realizacji bonu społecznego

 

Dokumenty do pobrania:

Karta zgłoszeniowa

Regulamin konkursu

RODO

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”  Projekt współpracy pt. „Innowacyjność Społeczności Wiejskiej” jest współfinansowany ze środków EFRROW                     w ramach poddziałania „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”                      w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego PROW 2014-2020
 
27 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Krzysztof Kryszczuk, Prezes Zarządu naszej LGD oraz Hubert Pasiak, Członek Zarządu podpisali umowę na realizację projektu współpracy pt. „Innowacyjność Społeczności Wiejskich”.
 
 

LGD Ziemi Siedleckiej na wdrażanie LSR uzyskało dofinansowanie na poziomie ponad 11 mln zł przeznaczonych na lata 2016–2023, z czego połowa pozyskanych środków była przeznaczona na tworzenie nowych podmiotów gospodarczych i rozwijanie istniejących firm, a tym samym wzrost liczby nowych miejsc pracy. Od początku wdrażania LSR przeprowadzonych zostało 53 nabory, w których łącznie złożono 228 wniosków, przez 175 Beneficjentów. W odpowiedzi na 6 naborów nie złożono żadnych wniosków.

Poniżej szczegółowe dane, w podziale na lata:
2016 - 2 nabory - 6 złożonych wniosków
2017 - 11 naborów - 37 złożonych wniosków
2018 - 11 naborów - 33 złożone wnioski
2019 - 14 naborów - 52 złożone wnioski
2020 - 2 nabory - 10 złożonych wniosków
2021 - 11 naborów - 65 złożonych wniosków
2022 - 2 nabory - 21 złożonych wniosków
Łączna kwota dotacji: 2 938 595,60 EUR.

Środki finansowe w podziale na poszczególne cele LSR LGD Ziemi Siedleckiej:

Cel ogólny I: Wzmocnienie kapitału społecznego oraz zachowanie dziedzictwa lokalnego
Limit dostępnych środków na działania realizujące ww. cel na lata 2016-2023: 383 839,35 EUR
Kwota przyznanego dofinansowania: 383 839,35 EUR (100 %)

Cel ogólny II: Rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz wzrost zatrudnienia
Limit dostępnych środków na działania realizujące ww. cel na lata 2016-2023: 1 455 921 EUR
Kwota przyznanego dofinansowania: 1 447 980 EUR (99,45 %)

Cel ogólny III: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru LGD ZS oraz poprawa
jakości życia jego mieszkańców
Limit dostępnych środków na działania realizujące ww. cel na lata 2016-2023: 963 239,65 EUR
Kwota przyznanego dofinansowania: 963 239,65 EUR (100 %)

 

Wykres ukazujący kwoty przyznanych dofinansować w danych celach

W sobotę 26 sierpnia odbyła się druga edycja wyścigu kolarskiego Twarda Skóra. Trasa prowadziła wokół powiatu siedleckiego. W tym roku sercem imprezy został Zbuczyn, gdzie znajdował się start, jak i meta wyścigu.

W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju prowadzimy monitoring naszych działań. Prosimy o wypełnianie ankiet osoby, które skorzystały z naszego doradztwa. W okresie VII-VIII 2023 zebraliśmy 10 ankiet. Zapraszamy do zapoznania się z ich wynikami. POBIERZ

Program „Mazowsze Lokalnie” ma na celu wsparcie ludzi, którzy chcą działać wspólnie na rzecz swojej społeczności lokalnej. W ramach programu realizowane są lokalne projekty, wspierane są organizacje i grupy nieformalne.

Oto kilka działań w ramach programu „Mazowsze Lokalnie” prowadzonych w naszym regionie.

Czy wiecie, że 26 sierpnia „wszystkie drogi prowadzą do…” Zbuczyna na „Twarda skóra - wyścig kolarski wokół powiatu siedleckiego".
 
Podczas imprezy plenerowej Stowarzyszenie Sokial we współpracy z FRSO przygotowuje Miasteczko Ekonomii Społecznej, gdzie zaprezentują się lokalne organizacje. Będą ćwiczenia na świeżym powietrzu, będą konkursy z nagrodami, będą lokalne potrawy i wiele innych atrakcji. Animacje dla dzieci przeprowadzi AnimekBus.
A od godziny 17.00 Zbuczyn stanie się miasteczkiem Country gdzie zagra Kapela Zbucka.
A o 19.00 gwiazda wieczoru Pan Cezary Makiewicz!!!
Na koniec warsztaty z tańca country i potańcówka pod chmurką.

Start godzina14.00 na Skwerze 600-lecia w Zbuczynie. Do zobaczenia! 
 
Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie objęte Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
 
 
 

Rodzinny Piknik Wędkarski, niedziela 13.08.2023, Zbiornik Wodny Rówce

  1. Beneficjent zobowiązuje się do spełnienia warunków określonych w Programie, przepisach ustawy, rozporządzenia oraz realizacji operacji zgodnie z postanowieniami umowy, a w szczególności między innymi do:

1) realizacji operacji zgodnie z biznesplanem;

2) niefinansowania operacji z innych środków publicznych zgodnie z warunkami przyznania pomocy;

3) podjęcia we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy prawo przedsiębiorców;

4) zgłoszenia do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania działalności, o której mowa w pkt 3, również w przypadku, gdy Beneficjent korzystał z uprawnienia, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców, do dnia złożenia wniosku o płatność drugiej transzy pomocy;

5) spełniania warunków określonych w § 3 rozporządzenia do dnia złożenia wniosku o płatność drugiej transzy pomocy;

6) utworzenia do dnia złożenia wniosku o płatność drugiej transzy pomocy co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne.

7) przez łącznie co najmniej 2 lata, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia, w którym upływają 2 lata od dnia wypłaty przez Agencję drugiej transzy pomocy do:

  1. a) wykonywania działalności gospodarczej, o której mowa w pkt 3,
  2. b) podlegania ubezpieczeniom, o których mowa w pkt 4,1)
  3. c) utrzymania miejsca pracy, o którym mowa w pkt 6,1)

9) w okresie trwania zobowiązań, o których mowa w pkt powyżej:

  1. a) umożliwienia przedstawicielom Zarządu Województwa i Agencji dokonywania kontroli w miejscu realizacji operacji.

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie wniosku Beneficjentki na dokonanie zmiany w umowie.

                             

ProtokolProtokół z głosowania obiegowego rady LGD ZS - lipiec 2023

ProtokolProtokół z obiegowego posiedzenia Rady LGD ZS - lipiec 2022 r. - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami

Data publikacji: 07.07.2023 r.

W poszukiwaniu lokalnych atrakcji kulinarnych LGD Ziemi Siedleckiej 22 czerwca 2023 r. tym razem zawitało do miejscowości Helenów (gm. Wiśniew), gdzie odbyło się  trzecie ze spotkań promujących lokalne dziedzictwo kulinarne. Spotkanie poprowadziła Barbara Tekieli, ekspert ds. promocji turystyki z ponad 30-letnim doświadczeniem, dziennikarka promująca szlaki kulinarne.

Po raz kolejny była to była prawdziwa uczta dla oka i podniebienia oraz morze inspiracji, świetna zabawa i wzajemne poznanie się. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, wytwórców i przedsiębiorców z terenu LGD Ziemi Siedleckiej: KGW „Dwórki Heleny" w Helenowie, Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich „Mazowieckie Wisienki”, KGW „Sami Swoi” w Rakowcu, KGW w Tarczach "KGT”, KGW "Chojraczki" w Choi, KGW w Jasionce, Byli też: wielokrotnie uznana i nagradzana za produkty tradycyjne   i dania lokalne Małgorzata Borkowska (Dwór Mościbrody) oraz producent znakomitych serów Wiesław Kalicki (Gospodarstwo Ekologiczne „EKO na Szerokim").

Na zdjęciu stoją za stołem uczestnicy spotkania

W poszukiwaniu lokalnych atrakcji kulinarnych LGD Ziemi Siedleckiej 14 czerwca 2023 r. tym razem zawitało do miejscowości Krzesk-Królowa Niwa (gm. Zbuczyn), gdzie odbyło się  drugie ze spotkań promujących lokalne dziedzictwo kulinarne. Spotkanie poprowadziła Barbara Tekieli, ekspert ds. promocji turystyki z ponad 30-letnim doświadczeniem, dziennikarka promująca szlaki kulinarne.

To była prawdziwa uczta dla oka i podniebienia oraz morze inspiracji, świetna zabawa i wzajemne poznanie się. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, wytwórców i przedsiębiorców z terenu LGD Ziemi Siedleckiej: Stowarzyszenie „Aktywne Kobiety” z Krzeska-Królowa Niwa, KGW „Rejwach” ze Starego Krzeska, KGW z Wólki Kamiennej, KGW „Babki i Pierniki” z Chromnej, KGW „Ługowianki" z Ługów Wielkich, KGW z Krzymosz. Były też wielokrotnie uznana i nagradzana za produkty tradycyjne i dania lokalne Bożena Polak-Stojanova (Zaścianek Polski) oraz producentka znakomitych serów Wioletta Nowosielska (Sery z Brzozowego Lasu), członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Serów Zagrodowych.

Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników spotkania

Plakat informujący o zamknięciu biura LGD ZS: na środku plakatu znajduje się tekst o treści: WAŻNA INFORMACJA: Dnia 9 czerwca(piątek) Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej zamknięte. Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy. Na dole logotyp LGD ZS oraz kod QR do strony www/lgdsiedlce.pl

Grafika przedstawia lupę i napis: OFERTA PRACY

Ogłoszenie o naborze pracownika

Miejsce: Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej

ul. Siedlecka 13, 08-112 Wiśniew.

Zarząd Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej

ogłasza z dniem 5 czerwca 2023 r. nabór na stanowisko:

SPECJALISTA DS. ORGANIZACYJNO-PROMOCYJNYCH I WSPÓŁPRACY

Grafika przedstawia lupę i napis: OFERTA PRACY

Ogłoszenie o naborze pracownika 

Miejsce: Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej

ul. Siedlecka 13, 08-112 Wiśniew

Zarząd Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej

ogłasza z dniem 5 czerwca 2023 r. nabór na stanowisko:

SPECJALISTA DS. MONITORINGU I EWALUACJI

Grafika przedstawia lupę i napis: OFERTA PRACY

Ogłoszenie o naborze pracownika

Miejsce: Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej

ul. Siedlecka 13, 08-112 Wiśniew

Zarząd Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej

ogłasza z dniem 5 czerwca 2023 r. nabór na stanowisko:

SPECJALISTA DS. DORADZTWA I KOORDYNACJI PROJEKTÓW

Grafika przedstawia lupę i napis: OFERTA PRACY

Ogłoszenie o naborze pracownika 

Miejsce: Biuro Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej

ul. Siedlecka 13, 08-112 Wiśniew

Zarząd Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej

ogłasza z dniem 5 czerwca 2023 r. nabór na stanowisko:

SPECJALISTA DS. ROZLICZEŃ

LGD Ziemi Siedleckiej 30 maja 2023 r. w poszukiwaniu lokalnych atrakcji kulinarnych zawitało w miejscowości Pieróg (gm. Kotuń). 

Odbyło się tam pierwsze ze spotkań promujących lokalne dziedzictwo kulinarne. Spotkanie poprowadziła Barbara Tekieli, ekspert w zakresie promocji turystyki kulinarnej. Przedstawicielki sześciu Kół Gospodyń Wiejskich z terenu LGD Ziemi Siedleckiej: KGW w Pierogu "Pierożanki", KGW w Chlewiskach "Chlewiszczanki", KGW w Mingosach "Mingoszczanki", KGW w Gręzewie, KGW w Świniarach, KGW w Domanicach "Domanice i Okolice" przygotowały wyśmienite potrawy regionalne, a wszystko to zadziało się w ramach realizowanego przez LGD Ziemi Siedleckiej projektu współpracy pt. "Lokalne Atrakcje Kulinarne".

 IMG 20230530 145632

 
Informujemy, że w dniu 23.05.2023 roku biuro LGD Ziemi Siedleckiej będzie nieczynne z powodu szkolenia, którego organizatorem jest nasza LGD.
Za utrudnienia przepraszamy!
 

Data publikacji: 22.05.2023 r.

 

Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemi siedleckiej zwraca się z prośbą o przeanalizowanie i wniesienie uwag do opracowywanej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.

Na Państwa uwagi czekamy do 22 maja. Uwagi można zgłaszać:

  • drogą elektroniczną, wpisując w tytule maila: „Konsultacje społeczne LSR 2023-2027” (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);
  • przesłać listownie na adres: LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZIEMI SIEDLECKIEJ, UL. SIEDLECKA 13, 08-112 WIŚNIEW z dopiskiem „Konsultacje społeczne LSR 2023-2027″;
  • dostarczyć osobiście do siedziby LGD.

Materiał do pobrania:

PDF icon  LSR 2023-2027 CZĘŚĆ 1  | CZĘŚĆ 2 

Data publikacji: 18.05.2023 r.

 

Uprzejmie informujemy, że Rada LGD Ziemi Siedleckiej podjęła w głosowaniu obiegowym 1 uchwałę w sprawie uzupełnienia składu Rady LGD Ziemi Siedleckiej. 

 

Protokol Protokół z obiegowego posiedzenia Rady LGD ZS - maj 2023 r.

ProtokolProtokół z obiegowego posiedzenia Rady LGD ZS - maj 2022 r. - protokół w wersji dla osób ze szczególnymi potrzebami

Data publikacji: 15.05.2023 r.

Zarząd Lokalnej Grupy Działania Ziemi siedleckiej zwraca się z prośbą o przeanalizowanie i wniesienie uwag do opracowanych celi i przedsięwzięć oraz budżet realizowanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027.

Na Państwa uwagi czekamy do 18 maja. Uwagi można zgłaszać:

  • drogą elektroniczną, wpisując w tytule maila: „Konsultacje społeczne LSR 2023-2027”
    (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);
  • przesłać listownie na adres: LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZIEMI SIEDLECKIEJ, UL. SIEDLECKA 13, 08-112 WIŚNIEW z dopiskiem „Konsultacje społeczne LSR 2023-2027″;
  • dostarczyć osobiście do siedziby LGD.

Materiał do pobrania:

PDF icon  POBIERZ

 

Data publikacji: 09.05.2023 r.