Geocashing, questy, woodcoins potocznie zwane drewniaczkami, spacery 3D, nowo wytoczone szlaki rowerowe i nordic walking – to główne tematy jakie zostały omówione na konferencji pt. „Rozwój turystyki na obszarach wiejskich”. Te formy aktywnej turystyki na miarę XXI wieku są już na naszym terenie. Wydarzenie organizowane przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Siedleckiej przyciągnęło miłośników tematu z Mazowsza i Podlasia. Przyjechali oni nie tylko samochodami, ale też rowerami…

Konferencja odbyła się 29 lipca w Dworze Mościbrody w ramach projektu współpracy „Wspólnie-Aktywnie-Lokalnie-Kulinarnie”. Ten międzynarodowy projekt LGD ZS realizuje wspólnie z Bialskopodlaską Grupą Działania, Stowarzyszeniem Perły Mazowsza – Lokalna Grupa Działania oraz Deutschland Leader-Regionalmanagement Dübener Heide/LAG Dübener Heide Sachsen. W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, KGW, miłośnicy turystyki, biegów i jazdy na rowerze. Pierwszą część otworzył Krzysztof Kryszczuk – prezes Zarządu LGD ZS. Obecni byli także Grzegorz Góral – skarbnik oraz Hubert Pasiak – członek Zarządu. Na początku zostały omówione istniejące już formy aktywnej turystyki: geocashing, questy i woodcoins (tzw. drewniaczki). Następnie Ewelina Pędzich-Chyży – kierownik biura LGD Zs omówiła nowo powstałe spacery 3D po okolicznych atrakcjach turystycznych.

Na zdjęciu widzimy siedzących uczestników konferencji. Fot. Gmina Wiśniew

Druga część została poświęcona projektowi współpracy, które jest w końcowej fazie realizacji. Jego rezultatem będą przede wszystkim szlaki rowerowe oraz szlak nording walking w Krainie „Nocy i Dni” (Gmina Wodynie). Sieć szlaków rowerowych, połączonych ze sobą poprzez oznakowanie (średnio 1 znak na 1 km) punktów (węzłów) umożliwi turyście dowolne kształtowanie szlaku, który zamierza przebyć, kierując się warunkami fizycznymi (wiek, sprawność fizyczna) oraz przyrodniczo-historycznymi. Sieć szlaków rowerowych jest budowana według modelu belgijskiego. W ramach zadania zostanie kompleksowe wykonanie i oznakowanie około 800 km szlaków rowerowych na terenie 10 gmin będących członkami Stowarzyszenia LGD ZS: Zbuczyn, Wiśniew, Skórzec, Wodynie, Mokobody, Suchożebry, Mordy, Domanice, Kotuń i Siedlce (gm. wiejska). W ramach projektu oprócz wytyczenia i oznakowania szlaków rowerowych, zostały już wykonane gadżety promujące aktywną turystykę, m. in: mapy (będą wykorzystywane przez turystów do korzystania z sieci szlaków i planowania własnych tras), wizytówki, na których turyści będą wpisywali numery węzłów, które chcą odwiedzić, tablice promocyjne czy opaski i kamizelki odblaskowe z nadrukiem.

Na zdjęciu uczestnicy konferencji. Stoją przed Dworem Mościbrody przy rowerach. Fot. Gmina Wiśniew

W trzeciej części odbył się przejazd po nowo powstałym szlaku rowerowym na odcinku 13 km własnym rowerem lub wypożyczonym przez LGD ZS.  Osoby, które nie chciały jechać, zostały, by dyskutować o różnych kierunkach rozwoju turystyki na obszarach wiejskich. Konferencja była finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania PROW 2014-2020.

O konferencji czytaj także na: zyciesiedleckie.pl

 Na zdjęciu uczestnicy konferencji w trakcie jazdy po szlaku rowerowym

Tabliczka oznaczająca szlaki numer 28, 27 i 29

Na środku zdjęcia wizytówka na której turyści wpisywali numery węzłów, które chcą odwiedzić. Wizytówka jest wkładana do foliowej zawieszki z przymocowaną smyczą, którą turysta będzie mógł zawiesić np. na szyi, móc w ten sposób śledzić przebieg szlaku bez konieczności zatrzymywania się, kierując się oznaczeniem szlaku.

 

 

 

Na grafice napis: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań  w zakresie współpracy z lokalną grupą działania PROW 2014-2020. Na dole logotypy: Unii Europejskiej, programu LEADER oraz logotyp Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

 Data publikacji: 01.08.2022 r.