Trwa XXI edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszą potrawę regionalną i najlepszy regionalny produkt żywnościowy.

W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego zapraszamy do udziału w etapie regionalnym XXI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Konkurs służy identyfikacji produktów regionalnych oraz gromadzeniu wiedzy o regionalnych potrawach i produktach żywnościowych. Ideą konkursu jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulinarnego regionów poprzez wyszukiwanie potraw i produktów żywnościowych wytwarzanych w gospodarstwach domowych lub przez lokalne podmioty gospodarcze.

Konkurs przebiega w 2 etapach. Na poziomie regionalnym jest organizowany przy udziale samorządów województw. Na poziomie krajowym prowadzony jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jego zwieńczeniem jest wręczenie laureatom Perły podczas Targów Smaki Regionów w Poznaniu. Szeroka formuła pozwala na udział w konkursie w następujących kategoriach:

  • produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (podkategorie: 1. Produkty i przetwory mięsne; 2. Produkty i przetwory z ryb; 3. Produkty mleczne; 4. Miody);
  • produkty regionalne pochodzenia roślinnego (podkategorie: 1. Przetwory owocowe; 2. Przetwory warzywne; 3. Produkty zbożowe; 4. Wyroby cukiernicze);
  • napoje regionalne (podkategorie: 1. Napoje bezalkoholowe; 2. Napoje alkoholowe);
  • inne produkty regionalne (w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi, np. farsze);
  • część gastronomiczna.

 

topmap 03

 

PRODUKT
Przez żywnościowe produkty regionalne rozumie się surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.
Szczegóły w Regulaminie konkursu na najlepszy regionalny produkt żywnościowy (Załącznik nr 2).

 

POTRAWA
Celem tej części konkursu jest identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach, stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu, wytwarzanych w firmach gastronomicznych i gospodarstwach agroturystycznych; promowanie i stymulowanie wykorzystania zasobów lokalnej, tradycyjnej żywności przez regionalną gastronomię; identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego, które może służyć do budowy produktu turystycznego i marki regionu.
Szczegóły w Regulaminie konkursu na najlepszą potrawę regionalną (Załącznik nr 3).

 

Nagroda „KLUCZ do POLSKIEJ SPIŻARNI”
Wzorem lat ubiegłych Kapituła Krajowa wybierze laureatów „Klucza do Polskiej Spiżarni”, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w regionach dla wspierania kulinarnego dziedzictwa, promocji i budowy rynku produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych.
Zgłoszenia z regionów kandydatów do nagrody „Klucz do Polskiej Spiżarni” należy przysyłać (z uzasadnieniem oraz opisem dokonań i fotografiami zgłaszanych osób) do dnia 10.09.2022 r. „Klucze do Polskiej Spiżarni” zostaną również wręczone w czasie Wielkiego Finału XX edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”.

 

KRAJOWY FINAŁ KONKURSU
Polega on na uroczystości wręczenia statuetek „Perła 2022" oraz „Klucza do Polskiej Spiżarni”. Odbywa się w Poznaniu, w czasie trwania Międzynarodowych Targów Smaki Regionów. Lista laureatów zostanie umieszczona na stronach: www.produktyregionalne.pl. szyscy laureaci nagrody „Perła 2022" oraz „Klucza do Polskiej Spiżarni”, otrzymają propozycję udziału w ekspozycji swoich produktów w czasie trwania Targów, na specjalnie wydzielonym stoisku w ramach Pawilonu „Smaki Regionów”.

Regulaminy określające zasady uczestnictwa w Konkursie na najlepszy produkt lub potrawę oraz Karty Zgłoszeniowe znajdują się poniżej oraz na stronie internetowej Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego lub TUTAJ. Jury konkursu, po ocenie i degustacji zaprezentowanych na finałach regionalnych produktów przyzna po jednej nagrodzie głównej w każdej podkategorii oraz wyróżni po 2 produkty w każdej kategorii. Jury zastrzega sobie inny podział nagród, m. in. przeznaczenie w uzasadnionych przypadkach upominków dla wszystkich uczestników konkursu.

Zainteresowanych konkursem prosimy o nadsyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego pocztową tradycyjną na adres: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenia można nadsyłać do dnia 25 maja 2022 r.


W razie pytań zachęcamy do kontakt z pracownikami Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Koordynatorzy wojewódzcy Konkursu

Województwo Mazowieckie

MARZENA ROGOZIŃSKA

AGNIESZKA KALIŃSKA

KRZYSZTOF ZANIEWSKI

Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

22 59 79 363       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22 59 79 352        Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

22 59 79 116       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aby wziąć udział w konkursie należy skorzystać z następującymi dokumentami:

 

Konkurs – produkt regionalny i tradycyjny:

 

Konkurs – potrawa regionalna: