Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach zrealizował 25 września w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Ziemi Siedleckiej i Mazowiecko-Podlaskim Stowarzyszeniem Agroturystycznym operację „Aktywizacja mieszkańców wsi w działalności pozarolniczej - konferencja”, realizowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020.
Bezpłatna konferencja, która odbyła się w Siedlcach przy ul. Kazimierzowskiej 21 w sali konferencyjnej Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Operacja była skierowana do 90 mieszkańców wsi województwa mazowieckiego, w szczególności rolników, prowadzących działalność agroturystyczną bądź turystykę wiejską, zagrody edukacyjne, liderek KGW i stowarzyszeń oraz przedstawicieli LGD, organizacji pozarządowych, zajmujących się w ramach swojego działalności podejmowaną w ramach operacji tematyką. Cieszymy się, że w spotkaniu wzięło ponad 100 osób, głoqnie kobiet wiejksich.
Program 6-godzinnej konferencji był bardzo różnorodny. Wśród wystąpień był wykład Małe przetwórstwo i sprzedaż produktów w gospodarstwach rolnych, wygłoszony przez dr. hab. Romana Niedziółkę - profesora Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach. Udzielił on uczestnikom konferencji wielu praktycznych wskazówek dotyczących krótkich łańcuchów dostaw. Najnowszą, fachową wiedzę z zakresu turystyki, przedstawiła prof. dr hab. Krystyna Krzyżanowska z Zakładu Turystyki i Rozwoju Wsi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezentując wykład Zagroda edukacyjna jako innowacja w turystyce wiejskiej. Obszernie omówiono też promocję działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich. Wykłady wygłosiły prelegentki z Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW: dr inż. Ewa Jaska przedstawiła możliwości wykorzystania do tego celu mediów, zaś dr inż. Agnieszka Werenowska omówiła rolę i zasady organizacji eventów. Część wykładową konferencji zakończyła Alicja Zasuwik - prezes Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, która zapoznała uczestników z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej w praktyce.
Istotną częścią obrad była wymiana doświadczeń i prezentacja dobrych praktyk. Swoją wiedzę zaprezentowali nie tylko przedstawiciele nauki, ale i praktycy. Bardzo ciekawy przykład działalności agroturystycznej i edukacyjnej przedstawiła Mariola Kowalska z gminy Siennica, prowadząca zagrodę edukacyjną Mazowieckie Sioło Julianówka. Swoim doświadczeniem podzieliła się z uczestnikami konferencji również Anna Szpura, która założyła działalność gospodarczą: pracownię P.U.H. Kulin Art, w której wytwarza i sprzedaje głównie produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Podczas konferencji swoją działalnością i osiągnięciami pochwaliły się Koło Gospodyń Wiejskich "Korniczanki" z gminy Stara Kornica oraz Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Białki z gminy Siedlce, które śpiewem zakończyło naszą konferencję.
W trakcie obrad wykładowcy prowadzili konsultacje eksperckie, zaś członkowie Mazowiecko-Podlaskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego na stoisku informacyjnym udzielali praktycznych porad dotyczących prowadzenia działalności agroturystycznej.
Celem operacji była aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich oraz zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Konferencja - poprzez bezpośrednie zaangażowanie różnych podmiotów (mieszkańcy wsi, rolnicy, naukowcy, podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe, LGD, stowarzyszenia, KGW, doradcy MODR) - pozwoliła na wymianę wiedzy, poglądów i doświadczeń w omawianym zakresie.
Data publikacji: 30.09.2019 r.